۱ دى ۱۳۹۷ ساعت ۰۳:۱۱:۴۹

يافته‌هاي حاصل از يك پژوهش جديد نشان مي‌دهد كه نيمي از افراد تا ۵۰ سالگي بواسير را تجربه مي‌كنند.

به گزارش خبرنگار پژوهشي ايسنا منطقه دانشگاه علوم پزشكي تهران، بر اساس نتايج پژوهش انجام شده توسط محققان مركز تحقيقات بيماري‌هاي گوارش و كبد دانشگاه علوم پزشكي تهران، علت اصلي ايجاد بواسير در افراد فشار بيش از حد به پايين راست روده و ناحيه مقعدي است كه به طور طبيعي وريدها متورم مي‌شوند.  

 
يافته‌هاي اين مطالعه نشان مي‌دهد: اسهال مزمن، حاملگي و پيري از علائم اصلي هموروئيد يا بواسير  در افراد است. بواسيرهاي خارجي به صورت توده نرم و متورم يا توده سفت در اطراف ناحيه مقعدي ظاهر شده و بواسيرهاي داخلي در داخل كانال مقعدي ايجاد مي‌شوند.
بر اساس اين پژوهش، از ديگر بيماري‌هاي ناحيه مقعدي مي‌توان به مقعد خارش دار اشاره كرد كه كودكان و بزرگسالان را درگير مي‌كند و به طور كلي علائم با بهبود بهداشت شخصي فروكش مي‌كند و در موارد شديد ممكن است كه بيمار از درمان دارويي سود ببرد.
بهداشت بد و نامناسب و يا افراط در بهداشت از شايعترين علت خارش مقعد است و ساير علل مي‌تواند به بواسير، انگل‌ها به ويژه كرمك، عفونت‌هاي پوستي و واكنش‌هاي حساسيتي معين اشاره كرد.

بعضي از غذاها در تشديد و وخيم كردن شرايط تاثيرگذارند كه از بين غذاها قهوه، چاي، كوكا كولا و مركبات ممكن است با خارش در ناحيه مقعد همراه باشند و همچنين البسه تنگ و چسبناك نيز در وخامت و بدتر شدن شرايط موثر است.
نشانه سوم بيماري‌هاي ناحيه مقعدي، شقاق مقعدي است كه به پارگي‌هاي كوچك در كانال مقعد گفته مي‌شود. اين شقاق‌هاي مقعدي شايع بوده و معمولا بدون درمان خاصي ترميم مي‌يابند. كار اصلي پزشكان در بيماري‌هاي مقعدي حذف يا كاهش درد است.
بر پايه اين تحقيق، براي درمان بيماري‌هاي مقعدي مي‌توان به تغييرات عادات غذايي، نحوه زندگي و درمان موضعي پرداخت. درخصوص درمان بواسير خوردن آب، ميوه‌ها، سبزيجات، سبوس و حبوبات ضرورت دارد و كرم هيدروكورتيزون و كف براي خلاصي از التهاب و درد توصيه مي‌شود و در موارد شديدتر عمل‌هاي جراحي ضرورت مي‌يابند.
يافته‌هاي پژوهشي حاكيست: درمان خانگي و سريع مقعد خارش‌دار، استفاده از پودر تالك و پوشيدن لباس‌هاي گشاد است و درمان دارويي اين بيماري استفاده از كرم‌هاي موضعي است و در خصوص شقاق‌هاي مقعدي راه درمان ويژه‌اي توصيه نمي‌شود.

چه زماني بايد با دكتر تماس بگيريد؟

حتي زماني كه هنوز درباره مبتلا شدن به بواسير مطمئن نيستيد و درباره علائم بواسير شك داريد، بايد با پزشك متخصص تماس بگيريد و درباره خونريزي ركتوم از وي بپرسيد. خونريزي علاوه بر علامت بواسير مي تواند نشانه بيماري هايي مانند پوليپ روده بزرگ، بيماري كرون، ديورتيكوليت وسرطان كولوركتال باشد.

همچنين شكاف ها و شقاق مقعدي مي تواند علت درد و خونريزي باشد. بنابراين بهتر است براي تشخيص درست و درمان مناسب هر چه زودتر با پزشك متخصص خود تماس بگيريد و از همه اين موارد اطمينان حاصل كنيد.

اگر بواسير شما بسيار دردناك است، يا بعد از درمان هنوز احساس مي كنيد كه دردتان كمتر نشده، باز بهتر است با پزشك خود در باره همه اين موارد صحبت كنيد. همچنين مي توانيد با سايت دكتر درد در نشاني drdard.ir مشورت كنيد.

منبع: www.isna.ir

نوشته شده توسط پريسا | لینک ثابت | موضوع: آرشيو نظرات (0)